Shahab Sofalmanesh

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Iran 5
Iran Women 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Kazakhstan 1
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Kazakhstan 1
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Kazakhstan 1
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Kazakhstan 1
Iran 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 5
Iran Under 20 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3