Shahab Sofalmanesh

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5