Gilberto Santos

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Japan 4
Russia 3
Iran 1
Brazil Women Under 20 2
Brazil Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 4
Russia 3
Iran 1
Brazil Women Under 20 2
Brazil Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 4
Russia 3
Iran 1
Brazil Women Under 20 2
Brazil Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 4
Russia 3
Iran 1
Brazil Women Under 20 2
Brazil Under 18 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1