Ivan Stoilov

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Iran 1
Spain 5
Ukraine 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3