Yasuhiro Matsuzaki

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Kazakhstan 2
Iran 1
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Japan Under 20 3
Spain 5
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Japan Under 20 3
Spain 5
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Japan Under 20 3
Spain 5
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Japan Under 20 3
Spain 5
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Japan Under 20 3
Spain 5
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Japan Under 20 3
Spain 5
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Spain 5
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Spain 5
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Spain 5
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Spain 5
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Spain 5
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Spain 5
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 5
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Massimiliano Neri (ITA) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 3

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 3
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1