Ali Targholizade

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Massimiliano Neri (ITA) 1
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 5

Best Women's Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Budstar FSF (UKR) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Massimiliano Neri (ITA) 1
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 5

Best Women's Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Budstar FSF (UKR) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Japan 4
Uzbekistan 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Barça (ESP) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Japan 4
Uzbekistan 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Barça (ESP) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Surnina (RUS) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Surnina (RUS) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Japan 4
Uzbekistan 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Barça (ESP) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP)