Ali Targholizade

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Japan Under 20 3
Thailand 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Massimiliano Neri (ITA) 1
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Budstar FSF (UKR) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5