Ali Targholizade

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Iran 5
Iran Under 20 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Japan 3
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4