Amirzhan Mukanov

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Kazakhstan 4
Iran 1
Ukraine 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 2
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 2
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 2
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 2
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 2
Iran 4
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 2
Iran 4
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 2
Iran 4
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 2
Iran 4
Iran Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Estela García Rodero (ESP) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Estela García Rodero (ESP) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Estela García Rodero (ESP) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Iran 5
Portugal 2
Brazil Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Iran 5
Portugal 2
Brazil Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Iran 5
Portugal 2
Brazil Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Iran 5
Portugal 2
Brazil Under 18 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3