Mahdiar Ghaffari

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 4
Russia 1
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Italy 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Italy 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Italy 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Italy 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Italy 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 2
Iran 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 2
Iran 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 2
Iran 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 2
Iran 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 2
Iran 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Iran Women 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Iran Women 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Iran Women 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Iran Women 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Iran Women 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Atefeh Rezaei (IRN) 3
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2