Yiannis Vakis

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Iran 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Hungary 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Hungary 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Hungary 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Hungary 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
SL Benfica (Portugal) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
SL Benfica (Portugal) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
SL Benfica (Portugal) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
SL Benfica (Portugal) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Leandro Simi (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Leandro Simi (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Leandro Simi (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player in the World

Name Points
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Leandro Simi (BRA) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 5
Pierre Jacky 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Landry Ngala (FRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Landry Ngala (FRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Landry Ngala (FRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 5
Pierre Jacky 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 5
Pierre Jacky 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 5
Pierre Jacky 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Landry Ngala (FRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 1
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4