Danilo Lemma

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's National Team in the World

Name Points
Iran 4
Spain 3
Spain Under 19 2
Thailand 5
Spain (w) 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Italy 5
Japan 1
Russia 3
Spain 2
Argentina 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Italy 5
Japan 1
Russia 3
Spain 2
Argentina 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Italy 5
Japan 1
Russia 3
Spain 2
Argentina 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Italy 5
Japan 1
Russia 3
Spain 2
Argentina 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Italy 5
Japan 1
Russia 3
Spain 2
Argentina 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Italy 5
Japan 1
Russia 3
Spain 2
Argentina 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Italy 5
Japan 1
Russia 3
Spain 2
Argentina 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 1
Massimiliano Neri (ITA) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Futsal Pescara Femminile (ITA) 3
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 1
Massimiliano Neri (ITA) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Futsal Pescara Femminile (ITA) 3
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Iran 3
Japan 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Diego Claudio Pela (ARG) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Club Atlético Barracas Central (ARG) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 4
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Iran 3
Japan 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Diego Claudio Pela (ARG) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Club Atlético Barracas Central (ARG) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 4
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Maria Surnina (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Maria Surnina (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Iran 3
Japan 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5