Danilo Lemma

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Italy 5
Japan 1
Russia 3
Spain 2
Argentina 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 4
Japan 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Iran 4
Spain 3
Spain Under 19 2
Thailand 5
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Iran 4
Spain 3
Spain Under 19 2
Thailand 5
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Iran 4
Spain 3
Spain Under 19 2
Thailand 5
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Iran 4
Spain 3
Spain Under 19 2
Thailand 5
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Iran 4
Spain 3
Spain Under 19 2
Thailand 5
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Iran 4
Spain 3
Spain Under 19 2
Thailand 5
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 1
Massimiliano Neri (ITA) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 3
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1