Seyed Mohammad Nazemalsharieh

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
France 2
Iran Under 20 4
Poland 3
Thailand Women 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Iran 5
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Iran 5
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Iran 5
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Ho Van Y (VIE) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Ho Van Y (VIE) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Ho Van Y (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Hesham Saleh (EGY) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Hesham Saleh (EGY) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2