Juani Majluf

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 3
Iran 1
Portugal 2
Russia 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 20 1
Italy 3
Spain 4
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Christian Meloni (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 20 1
Italy 3
Spain 4
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Christian Meloni (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 20 1
Italy 3
Spain 4
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Christian Meloni (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 20 1
Italy 3
Spain 4
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Christian Meloni (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 5
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 5
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 5
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 5
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 1
Spain 2
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 1
Spain 2
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 1
Spain 2
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 1
Spain 2
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Alexander Ratych (UKR) 4
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1