Tengelbes Musaev

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Kazakhstan 5
Iran 1
Slovenia 3
Ukraine 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Iran 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Iran 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Iran 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Iran 4
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 2
Japan Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 2
Japan Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 2
Japan Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 2
Japan Under 20 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Marta Balbuena (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1