Luca Ranocchiari

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2
Argentina 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Iran 3
Argentina Under 20 1
Egypt 2

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Iran 3
Argentina Under 20 1
Egypt 2

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Iran 3
Argentina Under 20 1
Egypt 2

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Iran 3
Argentina Under 20 1
Egypt 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5