Gjergy Vyshka

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Hungary 2
Kazakhstan 3
Spain 4
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Roberto Menichelli 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Roberto Menichelli 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Roberto Menichelli 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
France 2
Iran 1
Poland 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eder Popiolski (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
France 2
Iran 1
Poland 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eder Popiolski (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
France 2
Iran 1
Poland 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eder Popiolski (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Cristiane de Souza (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Alexander Ratych (UKR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 1