Dusan Matic

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Iran 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Iran 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Iran 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Iran 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran Women 2
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran Women 2
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran Women 2
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran Women 2
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1