Abbas Torabian

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 4
Iran Under 20 5
Spain 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 1
Iran 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 1
Iran 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 1
Iran 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 1
Iran 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 1
Iran 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 1
Iran 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 2
Iran 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 2
Iran 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 2
Iran 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 2
Iran 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 2
Iran 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 2
Iran 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 5
Atefeh Rezaei (IRN) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Leoas Da Serra (BRA) 4
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1