Abbas Torabian

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 4
Egypt 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 4
Iran Under 20 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 1
Iran 4
Brazil Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 1
Iran 4
Brazil Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 1
Iran 4
Brazil Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 1
Iran 4
Brazil Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1