Doug Reed

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Kazakhstan 4
Portugal 3
Venezuela 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Kazakhstan 4
Portugal 3
Venezuela 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Kazakhstan 4
Portugal 3
Venezuela 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Kazakhstan 4
Portugal 3
Venezuela 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Kazakhstan 4
Portugal 3
Venezuela 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Kazakhstan 4
Portugal 3
Venezuela 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Kazakhstan 4
Portugal 3
Venezuela 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Leoas Da Serra (BRA) 5
Budstar FSF (UKR) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Women's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Leoas Da Serra (BRA) 5
Budstar FSF (UKR) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 5
Morocco 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 5
Morocco 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 5
Morocco 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 5
Morocco 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 5
Morocco 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 5
Morocco 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 5
Morocco 2

Best Referee in the World

Name Points
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Angelica Dibiase (ITA) 3
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Angelica Dibiase (ITA) 3
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Angelica Dibiase (ITA) 3
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Angelica Dibiase (ITA) 3
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2