Driss Talmoust

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Morocco 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Morocco 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Morocco 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Morocco 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Morocco 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Julio Delgado González (ESP) 1
Massimiliano Neri (ITA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4