Steve Harris

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Iran 4
Iran Women 3
Japan 5
Portugal 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4