Steve Harris

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3