Steve Harris

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1
Russia 5
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Iran 4
Iran Women 3
Japan 5
Portugal 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Iran 4
Iran Women 3
Japan 5
Portugal 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Iran 4
Iran Women 3
Japan 5
Portugal 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Iran 4
Iran Women 3
Japan 5
Portugal 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Iran 4
Iran Women 3
Japan 5
Portugal 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Iran 4
Iran Women 3
Japan 5
Portugal 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Iran 4
Iran Women 3
Japan 5
Portugal 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 4
Portugal 1
Thailand 2
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Japan 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Japan 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Japan 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Japan 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2</