Sergey Tchajka

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 5
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Pescara C5 (Italy) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 5
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Pescara C5 (Italy) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 5
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Pescara C5 (Italy) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
France 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
France 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
France 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1