Sergey Tchajka

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 5
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
France 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
France 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
France 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
France 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
France 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Iran 4
Japan Under 20 2
Spain 5
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Iran 4
Japan Under 20 2
Spain 5
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Iran 4
Japan Under 20 2
Spain 5
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Iran 4
Japan Under 20 2
Spain 5
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Iran 4
Japan Under 20 2
Spain 5
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Czech Republic 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Czech Republic 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Czech Republic 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Czech Republic 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Czech Republic 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Alexander Ratych (UKR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 3
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1