Jesús Candelas Rodrigo

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Iran 1
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 4
Spain 5
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 4
Spain 5
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 4
Spain 5
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 2
Iran 5
Iran Under 20 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 2
Iran 5
Iran Under 20 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 2
Iran 5
Iran Under 20 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 1
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Iran Women 4
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1