Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP)

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Japan 5
Spain 1
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Japan 5
Spain 1
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Japan 5
Spain 1
Argentina 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 3
Russia 1
Spain 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2