David Frič

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
France 1
Iran 2
Spain 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 1
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 1
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 1
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 1
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Czech Republic 1
Russia 2
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Czech Republic 1
Russia 2
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Czech Republic 1
Russia 2
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3

Best Women's Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Futsal Pescara Femminile (ITA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Czech Republic 1
Russia 2
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3

Best Women's Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Futsal Pescara Femminile (ITA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 2
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 4
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 4
Marián Berky (SVK) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Iran 2
Kazakhstan 3
Slovakia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Nikolay Ivanov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Cascavel Futsal 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Anton Sokolov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 2
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 4
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 4
Marián Berky (SVK) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Iran 2
Kazakhstan 3
Slovakia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Nikolay Ivanov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Cascavel Futsal 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Anton Sokolov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 2
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 4
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 4
Marián Berky (SVK) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Iran 2
Kazakhstan 3
Slovakia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Nikolay Ivanov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Cascavel Futsal 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Anton Sokolov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Narges Alvani (IRN) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Città di Falconara (ITA) 2
ZHMFK Normanochka (RUS) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 2
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 4
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 4
Marián Berky (SVK) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Iran 2
Kazakhstan 3
Slovakia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Nikolay Ivanov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Cascavel Futsal 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Anton Sokolov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 2
Elizaveta Nikitina (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Narges Alvani (IRN) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Città di Falconara (ITA) 2
ZHMFK Normanochka (RUS) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1

Best Women's National Team in the World

Name Points
Spain (w) 5
Portugal (w) 4
Russia (w) 3
Poland (w) 1
Finland (w) 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Luís Conceição (POR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Oleg Shaytanov (UKR) 3
Gabriel da Silva Dias (BRA) 4