Skender Sadiku

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Portugal 1
Spain 4
Spain Under 19 2

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Iran 4
Iran Under 20 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Iran 4
Iran Under 20 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Iran 4
Iran Under 20 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Iran 4
Iran Under 20 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 4
Japan 1
Portugal 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 4
Japan 1
Portugal 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 4
Japan 1
Portugal 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 4
Japan 1
Portugal 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Kazakhstan 2
Portugal 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Kazakhstan 2
Portugal 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Kazakhstan 2
Portugal 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Kazakhstan 2
Portugal 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Atefeh Rezaei (IRN) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Budstar FSF (UKR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 5