Frane Despotovic

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Thailand 1
Argentina 3
Iran 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Andrzej Bianga (POL) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Michal Kaluza (POL) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Michal Kaluza (POL) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Iván Brizuela (ARG) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Iván Brizuela (ARG) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2