Riccardo Russo

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 5
Spain Under 19 3
Spain Women 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Italy 2
Portugal Women Team 5
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Italy 2
Portugal Women Team 5
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Italy 2
Portugal Women Team 5
Spain 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Brazil Women Under 20 3
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Brazil Women Under 20 3
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Brazil Women Under 20 3
Portugal Women Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1