Fabrizio Bombelli

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Thailand 3
Iran Under 20 1
Thailand Women 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 1
Brazil Women 3
Italy 4
Japan 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 1
Brazil Women 3
Italy 4
Japan 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 1
Brazil Women 3
Italy 4
Japan 2
Argentina 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 1
Brazil Women 3
Italy 4
Japan 2
Argentina 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 2
Brazil Women Under 20 4
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 2
Brazil Women Under 20 4
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 2
Brazil Women Under 20 4
Egypt 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 2
Brazil Women Under 20 4
Egypt 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3

Best National Team in the World

Name Points
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2