Alexandre Lyovin

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 3
Spain 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 4
Russia Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 4
Russia Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 4
Russia Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 4
Russia Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 4
Russia Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 5
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Massimiliano Neri (ITA) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 5
Atefeh Rezaei (IRN) 2

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Leoas Da Serra (BRA) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5