Rob Andrews

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Portugal 3
Spain Women 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 3
Portugal Women Team 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 3
Portugal Women Team 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 3
Portugal Women Team 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 3
Portugal Women Team 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 3
Portugal Women Team 2
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 1
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 1
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 1
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 1
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 1
Argentina 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Deives Moraes (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Deives Moraes (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Deives Moraes (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Deives Moraes (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Deives Moraes (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5