Marcelo Gallina

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Brazil Under 18 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Iran 1
Russia Women 2
Brazil Women Under 20 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Iran 1
Russia Women 2
Brazil Women Under 20 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Iran 1
Russia Women 2
Brazil Women Under 20 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Iran 1
Russia Women 2
Brazil Women Under 20 5
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3