Marcelo Gallina

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Iran 1
Russia Women 2
Brazil Women Under 20 5
Portugal 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Brazil Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Brazil Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Brazil Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Brazil Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3