Marcelo Gallina

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Leandro Simi (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Slovenia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Leoas Da Serra (BRA) 4
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5