Amade Chande

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Thailand 2
Portugal 5
Japan Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Thailand 2
Portugal 5
Japan Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Thailand 2
Portugal 5
Japan Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Thailand 2
Portugal 5
Japan Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Thailand 2
Portugal 5
Japan Under 20 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 3
Argentina Under 20 1
Egypt 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 3
Argentina Under 20 1
Egypt 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 3
Argentina Under 20 1
Egypt 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 3
Argentina Under 20 1
Egypt 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 3
Argentina Under 20 1
Egypt 4
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1