Frederick Mendez

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 2
Brazil Under 18 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 2
Argentina 5
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 3
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 1
Thailand 3
Portugal 2
Spain Under 19 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 1
Thailand 3
Portugal 2
Spain Under 19 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 1
Thailand 3
Portugal 2
Spain Under 19 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 1
Thailand 3
Portugal 2
Spain Under 19 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 1
Thailand 3
Portugal 2
Spain Under 19 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Argentina Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Argentina Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Argentina Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Argentina Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Argentina Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2