Frederick Mendez

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Iran 1
Morocco 3
Venezuela 2

Best Women's National Team in the World

Name Points
Argentina (w) 5
Spain (w) 4
Italy (w) 2
Portugal (w) 3
Russia (w) 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Iran 3
Kazakhstan 2
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Iran 3
Kazakhstan 2
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Iran 3
Kazakhstan 2
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Iran 3
Kazakhstan 2
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Iran 3
Kazakhstan 2
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Iran 3
Kazakhstan 2
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Iran 3
Kazakhstan 2
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Portugal 2
Spain 1
Spain Under 19 4
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Portugal 2
Spain 1
Spain Under 19 4
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Portugal 2
Spain 1
Spain Under 19 4
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Portugal 2
Spain 1
Spain Under 19 4
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Portugal 2
Spain 1
Spain Under 19 4
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Portugal 2
Spain 1
Spain Under 19 4
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Portugal 2
Spain 1
Spain Under 19 4
Thailand 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 2
Spain 1
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 2
Spain 1
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 2
Spain 1
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 2
Spain 1
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA)<