Patricio Knaudt

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 1
Spain 2
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 1
Spain 2
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 1
Spain 2
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1