Alain Dopchie

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 3
Kazakhstan 1
Iran 5
Portugal 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Slovenia 2
Ukraine 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Slovenia 2
Ukraine 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Slovenia 2
Ukraine 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Slovenia 2
Ukraine 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Slovenia 2
Ukraine 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Iran 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Iran 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Iran 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Iran 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Iran 2
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2