Zoran Leveski

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 1
Christian Meloni (ARG) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Kazakhstan 2
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 4
France 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Russia 3
Spain 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Russia 3
Spain 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Russia 3
Spain 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Russia 3
Spain 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Japan 1
Russia 3
Spain 4
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3