Hassan Rhouila

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 2
Russia 3
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 3
Portugal Women Team 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 3
Portugal Women Team 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 3
Portugal Women Team 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 2
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 2
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 2
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Morocco 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Morocco 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Morocco 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Massimiliano Neri (ITA) 5
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Budstar FSF (UKR) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1