Hassan Rhouila

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 3
Portugal Women Team 1
Spain 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 2
Russia 3
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 2
Russia 3
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 2
Russia 3
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Lucas Flores (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 2
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 2
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 2
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Morocco 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Morocco 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Morocco 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Massimiliano Neri (ITA) 5
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Budstar FSF (UKR) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4