Enrique Serrano

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Brazil Women 2
Iran 1
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Russia 3
Spain 5
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Russia 3
Spain 5
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Russia 3
Spain 5
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Russia 3
Spain 5
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1