Dzevad Habibija

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia (w) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia (w) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia (w) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia (w) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia (w) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia (w) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Russia 1
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Cristiane de Souza (BRA) 5
Massimiliano Neri (ITA) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Women's Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Futsal Pescara Femminile (ITA) 4
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5